Relacja z III Ogólnopolskiego Seminarium Sekretarzy

Skuteczne zarządzanie urzędem, efektywne zarządzanie kapitałem ludzkim, narzędzia wspierające rekrutację pracowników, problemy związane z cyfryzacją urzędów (w tym zapobieganie zagrożeniom informatycznym) to najważniejsze tematy poruszane na III Ogólnopolskim Seminarium Sekretarzy, które w tym roku odbyło się w Muzeum Miasta Łodzi oraz Andel’s Hotel w dniach 16-17 czerwca w Łodzi.

 

 

Pierwszego dnia, w przepięknych wnętrzach jednego z najbardziej okazałych budynków Łodzi, w dawnym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego, rozmawiano przede wszystkim o nowych zadaniach administracji samorządowej zawartych w założeniach Narodowej Strategii dla Cyberbezpieczeństwa, która ma być gotowa do końca roku. Jej zadaniem jest zbudowanie minimalnych warunków ochrony cyberprzestrzeni. Na razie jednak z jej założeń wciąż nie wynika jasny podział kompetencji instytucji i podmiotów biznesowych, które będą odpowiedzialne za realizacje zadań cyberochrony. Poza tym w samorządach brakuje i wiedzy, i wolnych środków. Wszyscy jednak zgodnie przyznali, że taki dokument jest bardzo potrzebny. Choć nie zmienia to faktu, że każdy samorząd musi sam, we własnym zakresie zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Wieczór umilił koncert akustyczny Luigiego Pagano, który przypomniał uczestnikom najpiękniejsze włoskie standardy. Po kolacji, wspólnie kibicowaliśmy polskiej drużynie w meczu z Niemcami. Mimo tak aktywnego pierwszego dnia i wieczoru, w piątek na wszystkich trzech modułach tematycznych, czyli: Zarządzaniu urzędem, HR i prawo pracy oraz Cyfryzacji urzędu były pełne sale. Ogromne emocje jak zazwyczaj wzbudził panel poświęcony pozycji sekretarza w urzędzie oraz braku ustawowego katalogu zadań sekretarza. W czasie dyskusji bardzo jaskrawo zarysowały się różnice pomiędzy sekretarzami z dużych miast i małych jednostek. Zacięta dyskusja rozgorzała także w module poświęconym zarządzaniu urzędem i panelu dotyczącym wzrostowi zadań z zakresu Urzędu Stanu Cywilnego. Sławomir Wojciechowski, kierownik USC w Nowej Soli przedstawił wstępne wyniki raportu z badania 70 urzędów pod kątem działania aplikacji Źródło przeprowadzone przez Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego. Wykazały one, że dotacje celowe pokrywały średnio 50% ogólnych kosztów zadań zleconych a ich wysokość nie ulegała zmianie pomimo wzrostu cen towarów i usług. Podkreślano, że USC nie mają możliwości rozwoju i modernizacji przestarzałej już infrastruktury teleinformatycznej. Tym samym konieczna jest modyfikacja katalogu zadań USC oraz ponowne przeliczenie i urealnienie czasochłonności w poszczególnych zadaniach USC.

Miłym akcentem w trakcie drugiego dnia seminarium było losowanie wśród uczestników nagród ufundowanych przez partnerów biznesowych oraz MUNICIPIUM. Nagrodami były między innymi książki „Miasto w budowie. Prawne problemy inwestycji komunalnych” pod red. dr Marleny Sakowskiej-Baryły oraz dra Marcina Górskiego wydanej przez Municipium SA Partnerem Generalnym III Ogólnopolskiego Seminarium Sekretarzy była firma Point Sp. z o.o. Partnerzy biznesowi: Asseco Data Systems SA, COIG, Crido Taxand, Curulis, ESRI, Gallup Arteria Management Sp. z o.o. S.k., Geopolis, HD System Plus, MW Concept ‒ e-Sesja, Wolters Kluwer, ZETO Softoware Sp. z o.o.

W III Ogólnopolskim Seminarium Sekretarzy uczestniczyło ponad 160 osób ‒ sekretarzy, osób odpowiedzialnych za politykę kadrową w urzędzie, szefów IT, kierowników urzędów stanu cywilnego. Odbyło się 15 paneli, w ramach 3 modułów tematycznych.

Galeria zdjęć

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.       AKCEPTUJĘ